8/19/19 Weekly Meal Plan

stemarie_1650skitchen

Our out of town guests left this morning, so we are back to meal planning! And school starts on Wednesday for the big kid, so I’ll be doing shopping for school lunches this week with part of the grocery budget.

For those of you that are new to meal planning, I’ve got an easy 101 style post here with super easy tips and steps. After you get that down, here is info about batch or freezer cooking.

I’ve gotten a pretty good inventory of the pantry, freezer, and fridge done, so I’m able to plan meals and use up what we’ve got with little waste. If you are looking for kitchen inventory printable, I like the kitchen inventories here. They are great printables.

You may notice a lot of plant-based meals- We are not vegetarian, but I am trying to get more veggies into our diet. I do a lot of cooking from scratch- I find it easier to get veggies and fruit into recipes that I can have 100% control over.

I only post our dinner plans for the week, because our other meals are usually the same each day:

Breakfast: Coffee with heavy cream for me, and pancakes or something along those lines for the kids (they love the Kodiak Cakes Mix).  I also keep sandwich Ziploc bags of other frozen fruit on hand to make the kids smoothies when they request them (a few times per week). Berries, peaches, and mangos are pretty popular.

Lunches are leftovers, salads, or soups for me. The kids will be enjoying free lunches all over the county with free activities and playtime before or after lunch.

For dinner, when we’ve got busy days (like Mondays), I’ll try and put something in the crockpot (I am picking up my new crockpot this week) in the morning, or pull something I’ve already prepped out that can be quickly cooked.

  • Monday: Chicken Noodle Soup- I found a container of it in the freezer last night and defrosted it! We’ve got leftover fruit salad in the fridge too. I may also make grilled cheese sandwiches too.
  • Tuesday:  Spaghetti with leftover Veggie Loaded Meat Sauce (also found in the freezer), garlic bread, salad
  • Wednesday:  Veggie Korma – I found a Korma Kit at Grocery Outlet not long ago, so I’m making a big batch (there will be enough for at least 1 more meal)
  • Thursday: Breakfast for dinner-Poached Eggs, bacon, fruit salad
  • Friday:  Date Night
  • Saturday: Homemade Pizza Night
  • Sunday: Leftover night

 

Talk Back: What are you planning to cook this week?

10 Tips to Stay on Budget for Groceries

DSCN7877.JPG

I frequently get skeptical looks, the side eye, or people thinking I’m starving my kids when I tell them that our grocery budget is $80/week.

It takes a lot of work, but it is doable. I cook a lot from scratch- it’s healthy, cheap, and I can control what goes into each dish (hidden veggies, fruit, less sugar, etc.). I can make a cheese pizza at home for less than $4, and that is enough pizza for the kids for two meals!

Here are a few of our family tactics to stay on budget:

  1. CASH! Go to the bank/ATM and get your grocery money out of the bank every week. This is a great way to start. I get $80 out of the ATM each Saturday for the upcoming weeks’ groceries.
  2. Inventory your Fridge, Freezer, and Pantry. Bonus- You’ll also find stuff that needs to be thrown out or donated. If you are looking for kitchen inventory printables, I like the kitchen inventories here. They are great printables.
  3. Menu Plan. Start by using what you’ve got on-hand. Eat food that’s on sale or in season. We eat a lot of strawberries in the summer because they are cheap!
  4. Make a grocery list. Stick to the list Don’t be afraid to substitute brands, or make changes based on what is on sale, or any in-store markdowns you find.
  5. Don’t be afraid to go to more than one store. I’m not saying run all over town, but going to two stores is OK. In our area, there are a 99 Cents Only store and a Grocery Outlet in the same shopping Center. I hit up both each week. Then, on the way home, I stop at Food4Less and buy milk (cheapest in town!), eggs, and bread (if 99 Cents Only doesn’t have the high protein bread we like).
  6. Eat Less Meat. Not only does it save money, but it’s better for the environment.
  7. Take advantage of local resources. There are a few food co-ops in our area. Additionally, there are free produce distributions too. A couple of my friends and I split a co-op lot twice a month. It comes out to less than $20 per person, and we get all kinds of cool stuff. A quick google search can help you find both in your area.  In the summer, we take advantage of Kid’s free lunches too.
  8. Coupon and/or use money-saving apps.  My complete list of apps can be found here. Right now my favorite apps are Fetch Rewards and Ibotta.  I love that I can use Fetch at any store. It helps because I shop a lot of Grocery Outlet and 99 Cents Only.
  9. Speaking of which… Don’t forget to check out stores like 99 Cents Only. There are all kinds of great bargains. Here is my list of 10 Great Buys at 99 Cents Only!
  10. Be Flexible. Some weeks you will go over budget. It happens. Sometimes you need to stock up on staples, or your family wants to eat something that isn’t on sale. Sometimes you really want to order a pizza and wings. That’s OK! Frugality is a journey, it’s not a punishment or a life of austerity and suffering. You can still live a fun, full life while being frugal.

Talk Back: Share a few of your families tips for staying on budget?

Sam’s Club – Join for $45 Get $50 in Savings


We have a Sam’s club close by, so I just signed up for this deal!

Join Sam’s Club for $45 and get $50 in savings. GET A $20 GIFT CARD AND $30 IN INSTANT SAVINGS*

  • Member’s Mark all beef franks 3 lb. 12 ct. Discount $7.00 off
  • Member’s Mark 80/20 or 90/10 ground beef Discount $10.00 off
  • Member’s Mark Hot Dog or Hamburger Buns 24 ct. Discount $3.00 off
  • Member’s Mark Loaded Potato Salad 48 oz. Discount $4.00 off
  • Member’s Mark Purified Bottled Water 45 or 80 pk. Discount $3.00 off
  • Member’s Mark Cookies – 18ct. various in Deli ($5.98 retail value) Discount FREE

There are tons of awesome things about Sam’s Club, including free samples from Freeosk, in-store offers, and Field Agent frequently has audits at Sam’s Club Locations!

 

Talk Back: What’s your favorite thing from Sam’s Club?

Fetch Rewards: Earn 10,000 Points!

unnamed.pngI am so stoked about this offer! 10,000 points is a $10 gift card (there are 20+ brands to choose from. I usually get Amazon)

Complete 3 referrals. Get 10,000 points.

 

Get 4,000 bonus points* when you share Fetch Rewards with three people from June 13 to June 23! You know three people, right?

Here’s how it works:

  • For each completed referral, you get 2,000 points when your friend scans a valid receipt. They get 2,000 points, too!
  • Complete three referrals, get a 4,000-point bonus. 
  • Congrats, you earned a total of 10,000 points!

Screen Shot 2019-06-17 at 11.45.26 AM.png

To get started, click here, or download the app from the app store or wherever you get apps. Use my code ND2TB when you sign up and you’ll score points after you scan in your first receipt with Fetch Rewards. Then you can refer friends and earn up to 10,000 points!

Just by doing my usual shopping this year, I’ve earned $30 in Amazon GC trough Fetch Rewards!

 

My disclosure statement is here. I’m here to help ya’ll save money, not make a million dollars!

Eating Healthy on a Budget: It Can Be Done!

f40fab9210aee93a83df63133f5de09bSunday Night I went to the grocery store to pick up milk, bread, and a few other things.

I spent $42 and it was not all that much stuff. While I was waiting in line, the lady behind me in line was going through her coupons, and her grocery list. We got to talking, I showed her the store app, where she was able to find a few more coupons. We started talking about how expensive it was to eat healthy, and I confessed to her that this was not my weekly shopping trip, I was just picking up stuff that I only buy at Food4Less:

  • Milk (it’s cheapest at FFL),
  • A specific kind of higher protein bread (it’s the cheapest place to buy this type of bread and has no High Fructose Syrup),
  • A specific kind of popscicles
  • 5 lb bag of bananas (cheapest place to buy that many bananas)
f834221cdcc1ced5355d01adda45f107.jpg
This doesn’t have to cost a fortune!

And I picked up a few other misc. things that we needed and were on sale (cheese, oranges, and a 5 lb. bag of Gala apples), and a 2 liter of diet Cherry Pepsi and a jar of maraschino cherries (Mama needs a cocktail sometimes, OK?).

She asked about my grocery budget and where I shop the rest of the time. I told her my shopping strategy, after I make my grocery list:

My Top Ten Deals at 99 Cents Only– Start there for fresh produce. Salad, carrots, celery, berries, pineapples, zucchini, squash (all kinds), onions, potatoes are all types of produce that are regularly stocked. They usually have other interesting seasonally available produce too. They also have great sauces, condiments, herbs and spice blends.

Keep a Price Book- I know the best place to buy Milk, cheese, bread, and butter. I keep my price book in my phone now, but I used to use a little spiral bound notebook that lived in my purse.

Stock up on food that you will eat frequently when it does on sale. I’m not talking about fresh produce that can’t be kept (like lettuce), but if you find a good deal on strawberries, for example, chop and freeze some for smoothies or baking, make fruit leather, or dry some (they are really tasty dehydrated). Bread can be frozen, so can butter! Canned goods, shelf stable foods are perfect for stocking up. I also like stocking up on chicken when it’s on sale. I can butcher a whole chicken in a few minutes, and I frequently will break up large packages of chicken breasts into meal sized portions, season them, and put them into the freezer. Learn more about meal prep here.

For our family, meal prep and meal planning saves us a lot of time and money. There are always multiple choices for each meal at our finger tips, so the allure of getting food from take-away is gone. I always have a batch of pizza dough in the freezer too! I make two batches once a week- one for the freezer, and one to go in the fridge that gets used within 1-2 days of making.

Use Cashback/Couponing Apps. Here is the list I use frequently.

Here is an article I wrote a few years ago that has more tips on how to get “Extreme” savings without being an “Extreme Couponer” (which by the way isn’t even possible anymore thanks to that stupid TLC show and coupon abuse).

It doesn’t matter what your food budget is, you can still eat well! It may take a little prep work each week, but the health of your family is worth it, right?

If you are on a very tight budget or are facing food insecurity, here is a list of San Diego based food resources that offer healthy food.

Stretching your Food Budget….

ball_jar.jpgTimes are tough for a lot of us right now. Coupons and deals are drying up left and right. Here are some ways that you can stretch your grocery budget without wasting time or energy.

My Top Ten 99 Cents Only Buys

The eternal question at Costco: Is Bigger Better? Learn about Price Per Unit here. 

In addition to price per unit, you might consider starting a price book as well.

If you live in San Diego County, check out this list of Neighborhood Distributions all over the county. You can pick up 15-30 lbs of free produce each week. No proof of need is required. Just show up with your reusable grocery bags!

If you are low-income, have kids under 5, are a senior citizen, or a college student struggling with food insecurity, there are programs out there that can help you! Don’t be afraid or ashamed to admit that you need help!

There are also food share programs in almost every community in the US.  They provide low cost food boxes to families and individuals. A quick google search can help you find one near you!

In San Diego County, there are monthly distributions through the San Diego food bank at various locations. Colloquially called “commodities”, it’s officially called The Emergency Food Assistance Program (EFAP). Locations throughout the county distributes USDA food each month. If you live outside San Diego County, check with your local county or municipalities food bank network for more info on this service.

Don’t forget there are tons of money saving and rebate apps. My list is here.

Bartering: Most of us know someone with a backyard garden. Trade your skills (housecleaning, organizing, babysitting, car washing, you get the idea) for some home grown produce, or eggs (some of us live in areas where backyard livestock is ok).  This may not be available to everyone.

Menu Planning is another great way to cut down on food waste- It’s a lot easier than you think once you get started.

Talk Back: I’d love to hear your tips for stretching your grocery budget!

Easy Home Made Ice Cream Recipe!

Screen Shot 2018-10-01 at 11.10.53 AM
Yes, we made this at home!!

We love Ice Cream! But, it can be expensive, a carton that’s not a half gallon can run upwards of $5.00 around these parts. Most cartons of ice cream are 1.5 to 1.75 quarts, that’s a decrease from 2 quarts or a half gallon just 10 years ago. Same price (or more) and less product. No thanks.

And honestly, there are a lot of weird ingredients in store bought ice cream. Food stabilizers, thickeners (like seaweed), and artificial flavors/colors. No thanks!

After meeting with a nutritionist recently regarding my big kids food issues stemming from sensory issues related to ASD, she recommended more full fat dairy products to help make sure he was getting enough fats in his diet. A kid can only drink so much milk, so I decided to make some ice cream from scratch.

I borrowed my parents Cuisinart Ice Cream Maker, which you can buy on Amazon, or probably at your local Bed Bath and Beyond. It makes 2 quarts at a time. It comes with a great cook book full of all kinds of great recipes and ideas.

After looking through that cook book, as well as looking through several of my own, and a quick internet search, I came up with several ideas on how to concoct some tasty ice cream. I asked the kids for flavor suggestions.  Two choices were the big winners:

Peanut butter ice cream with chocolate chips- I opted to use PB Fit instead of blending peanut butter into the milk/cream/sugar mixture- so it would have a better texture. I was also worried that the extra fat from the peanut butter would mess with the fat ratio and inhibit the hardening of the mixture.

 

Chocolate Malt- I used the basic recipe below, but added 1/4 c malt powder. I buy a huge container of malt powder on Amazon every quarter, but you can get smaller sized containers at Walmart or in the grocery store.

 

 

Making Ice Cream is easy.  If you’ve got an ice cream maker, you just mix up your ingredients, pour into the drum of the maker, put the lid on, flip the switch and 15-20 minutes, you’ll have a pretty soft ice cream. Scoop it into an airtight container with a lid (like Tupperware), and freeze it for about 2 hours. Then it’ll be hard enough to eat.

If you don’t have an ice cream maker, don’t fret, you can use two coffee cans (cleaned out of course), some ice, salt, and duct tape and make it at home- This is the method we used when I was a kid. You can read all about it here along with a true and funny story about making ice cream with kids. This is also a fun thing to do while camping- You can pre-mix the ingredients and take it in your cooler.

Here is the basic recipe I use. Please note that the ingredients used are chosen specifically for their fat content so the ice cream will be creamy. If you alter the ingredients at all, the ice cream will be gritty, grainy, or have ice crystals in it.

Ice Cream Base (makes about 1.5 quarts)

  • 2 cups Heavy Whipping Cream- DO NOT USE half and half, fat free half and half or non-dairy creamer).
  • 1 cup whole milk- You have to use whole milk or you’ll get ice crystals
  • 3/4 c sweetener (I used white sugar, you can also use brown sugar, or 1 for 1 Splenda)
  • 1 T Vanilla extract
  • pinch of salt

Directions:

  1. Prepare Ice Cream maker as machine instruction call for, or set up your Coffee Can ice cream maker.
  2. Place all ingredients into chilled mixing bowl, and mix with hand mixer until all ingredients are well blended,
  3. Pour into cream cream maker.
  4. Turn on ice cream maker, or start rolling your coffee cans!

Variations:

If you want to make my PB Fit ice cream, add 3/4 c PB Fit and 1/2 c. semi-sweet chocolate chips in step two.

Chocolate Malt ice cream is the base recipe with 3/4 cup cocoa powder, 1/4 c malt powder, and an additional 1/2 c brown sugar.

Now onto the economics: Is making your own ice cream cheaper? Usually, yes. We used flavorings that we already have on hand, and I recommend that you do the same- You know what flavors you like, and you probably already have some flavorings on hand.

  • 32 oz. Whipping cream- $4.99
  • 1 qt. Whole Milk .99

That’s enough cream to make 2  2-quart batches of ice cream.

You can watch a video of the ice cream maker going here, and don’t forget to follow me on Instagram too! I post all kinds of fun stuff there!

Disclaimer: I have linked to items on Amazon. If you click through and make a purchase, I may receive a small commission. Monies earned through commissions are used to offset the costs associated with running the blog (and the occasional cup of coffee).

Talk Back: What is your favorite flavor of Ice Cream? Have you ever made Ice Cream at home before?